Haber Detayı
02 Mayıs 2021 - Pazar 22:24 Bu haber 3915 kez okundu
 
Manifaturacılar Odası Başkanı Erdem -'3 yıl ödemesiz kredi tüm esnafa verilsin'
Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Önder Erdem, tam kapanma sonrası zor duruma düşen esnafa destek olunması gerektiğine dikkat çekti.
YEREL Haberi
Manifaturacılar Odası Başkanı Erdem -'3 yıl ödemesiz kredi tüm esnafa verilsin'

Sosyal medya hesabı üzerinden esnafın derdini dile getiren Başkan Erdem, "İmalat yapan küçük işletmelere verilen 3 yıl ödemesiz, faizsiz krediden bütün esnaflarımıza da verilmesidir. Esnafımız ancak bu şekilde biraz da olsa nefes alacaktır." dedi.

 

Başkan Erdem'in açıklaması şöyle; "Virüsün çoğalması ve salgının düşmemesi sonucu tam kapanma kararı alındı. Tam kapanma kararı doğru karar olmakla birlikte, geç alınmış bir karar ve zamanlamasının yanlış olduğunu düşünüyoruz. Daha önce alınmış olsaydı özellikle esnafımız açısından daha doğru bir karar olurdu. Çünkü zaten sıkıntıda olan esnafımız dört gözle bayram alışverişini bekliyordu. Uzun zamandır var olan ve artarak bu güne kadar gelen virüs için bu karar ve önlemler daha önce alınabilirdi.

 

Tam kapanma denilince sadece mecburi hizmetler dışında her kesimin kapanması anlamına gelmesine rağmen, Türkiye için alınmış bu tam kapanma kararı nasıl anlaşılır gibi değildir. Çoğu işyerleri açık, kamu kuruluşları, bankalar açık. İçişleri bakanlığınca gönderilen genelgede 42 maddede kapanmadan muaf olanlar yayınlandı. Neredeyse Türkiye'nin yüzde 70'i muaf tutulmuş. Sadece giyim sektörü, kuaförler, elektronik eşya satıcıları gibi küçük işletmeler kapalı. Onların dışında her yer açık, daha önce ki kısa kısıtlamalar da bile daha az yer açıktı. Bu nedenle bu şekilde alınmış olan tam kapanma kararı tamamen yanlıştır.

 

Bu hastalık uzun zamandır sürüyor virüsün daha da artması biliniyorken, plansız ve programsız alt yapısı hazırlanmadan yapıldığı aşikar olan bu tam kapanma kararı esnafımızın moralini bozmuştur. Haklı olarak da bu duruma itiraz ve isyan etmektedir. Çünkü alınan bu kararda haksızlık var, adaletsizlik var, ayrımcılık var, suiistimal var. Esnafın ödeme yapacağı yerler açık ama kazanç sağladığı iş yerleri kapalı. Esnafa seni kapatıyorum ama açık olan bankalara ve fatura ödeme yerlerine borcunu mecburen ödeyeceksin denilmiştir. İşyeri kapalı olan kazanç sağlayamayan esnaf nasıl ödeme yapacaktır. Bu durum adil olmayan, haksız bir durumdur. Şimdi  esnaf olarak  beklentimiz; imalat yapan küçük işletmelere verilen 3 yıl ödemesiz, faizsiz krediden bütün esnaflarımıza da verilmesidir. Esnafımız ancak bu şekilde biraz da olsa nefes alacaktır."

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Manifaturacılar, Odası, Başkanı, Erdem, -'3, yıl, ödemesiz, kredi, tüm, esnafa, verilsin',
Yorumlar
Haber Yazılımı