Yazı Detayı
03 Nisan 2020 - Cuma 16:31 Bu yazı 1048 kez okundu
 
YKS Sınavı ertelenen gençler haykırıyor. Rescue us daddy!!!
Kadir VERAL
kadirvrl2@gmail.com
 
 

Yaşanan Corona virüs salgını nedeni ile alınan tedbirler kapsamın da YKS sınav tarihleri yeniden belirlendi.  Alçak Öğreten Kurumu (AÖK ) başkanı Satılmış ALÇAKTAVAN tarafından yapılan açıklama da:  “Muhtemelen, öyle tahmin ediyorum ki, bir aksilik olmasa, eğer sorular çalınmasa, ders müfredatı değişmese, limit, türev, integral anayasa mahkemesine gitmese, kimyamız bozulmasa, sınavlar 25-26 Temmuz 2020 tarihin de muhtemelen yapılacaktır.” dedi.


Biz de konunun muzdariplerinden, mezuna kalan, ancak hayallerinden vazgeçmeyen, Ağustos 2019 tarihin de ders çalışmaya başlayan, çok iddialı, hedefi yüksek, gecesini gündüzüne katarak çalışan, denemeler de hedefine ulaşabilen ancak, son yapılan açıklamalarla morali bozulan, Isparta’nın İslam köyün de yaşayan, aynı zaman da çobanlık yapan, yeni evli bu arkadaşımıza zor da olsa ulaştık. Kendisini hala olayın şokundan kurtulamamış, yıkık, bitik, şapkası bir yan da, kepeneği bir yan da, kavalı kırılmış, sürüsünü kaybetmiş,  kendisini kırlara atmış vaziyette bulduk. Ve hemen mikrofonumuzu uzattık. Bakın, siz kamuoyuna mal olmuş, örnek bir öğrencisiniz. Bir sürü genç onlara vereceğin mesajları bekliyor, kimseyi hayal kırıklığına uğratmaya hakkınız yok. Şaşkın şaşkın öylece baka kaldı. İyi de ben sizin için ne yapabilirim ki?  Bu öğrenci arkadaşlarınızı yeniden ayağa kaldırabilirsiniz! Size tek bir sorumuz olacak…


-Sayın Süleyman DEMİRELLİ Bey siz ve sınava girecek binlerce arkadaşınız için sınav takvimi değişti. Sizler sadece 9-10-11 sınıfların tamamı, 12.sınıfın ise 1.dönemin de işlenen konulardan sorumlu olacakmışsınız. Özellikle mezuna kalan öğrenciler çok perişan durumdalar. Ne düşünüyorsunuz?


-Süleyman DEMİRELLİ: Binaenaleyh, ben bu sınava üç kere girdim, dört kere çıktım. Bu şapkayı millet yarattı gardeşim. şapkamı alır gene girerim. Bu şapka sınavın sembolü olmuştur. Benim şapkam tatilde de çalışır. Şapkamı koysam gene kazanırım, Şapkam nerde Nazmiyeee?! Demokrasi de çareler tükenmez. Sınavlar girmekle aşınmaz. Dünkü güneşle bugünkü çamaşır kurutulmaz, dün dündür, bugün bugündür. GAP’ı da sınavı da GAPtırmam. Bana, sağcı sorular bu sınavda da çıkacakmış dedirtemezsiniz. Memlekette sınavlar bir parkta oturarak kazanılsaydı, çok büyük bir park yaptırır hep beraber için de otururduk. Ben ve arkadaşlarımdan çalışanlar, teslim olmayanlar, mutlaka hedeflerine varacaklardır. Zafer, onlara inanlar için vardır. Vereceğiz gazı. Memlekette gaz vardır. Aksini diyenin alnını garışlarım. Va mı bunun başka izah tarzı.  Ege bir Yunan gölü değildir. Ege bir Türk gölü de değildir. Binaenaleyh, Ege bir göl de değildir.


Efendim çok teşekkür ediyoruz. Bu mesajlarınızı tüm sınav zedelere ileteceğiz. İnşallah her şey istediğiniz gibi olur. Sizler hepimizin geleceğisiniz. 


Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 17.06.2015 tarihin de saat 02.05’te solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Onun adını metofor, sözlerini ise severek kullandım. Sevenlerinin engin hoşgörüsüne sığınıyorum.


Sevgili arkadaşlar, verdiğiniz bunca emek, çaba, uykusuz geçen geceler, sayısız denemeler, soru bankaları, ev de ki hallerinizi zaten biliyorum. Moraller bozuk, canınız sıkkın, ne defter, ne kitap görmek istiyorsunuz. Haklısınız, hem de çok haklısınız. Ama boşa giden bir şey yok. Şu günler de en çok duymak istemediğiniz sözcüklerden uzak duracağım (Sızlanmak yok, hızlanmak var) gibi. Bu sınavın önemi orta da ancak, bu bir sağlık meselesi, hiçbir şey sizlerden daha değerli olamaz. Diyelim ki siz Haziran ayın da yapılacak olan sınava giremediniz! Mesela;  Sizi götürmekte olan araç bozuldu yol da kaldınız, sınav sabahı uyanamadınız, ya da yatak, döşek hasta yatıyorsunuz, en sevdiklerinizden ayrıldığınız gün! Tam kapıdan girerken ayağınız takıldı, eliniz incindi, acıdan kıvranıyorsunuz, ya da deprem oldu! Vb. Say say bitmeyecek nedenlerden dolayı bu hakkınızı kullanamamış olabilirdiniz! Varsayalım ki öyle olmuş gibi düşünelim. Gece rüyanız da size aksakallı bir ermiş görünse ve  “Dile benden ne dilersen” dese, eminin sınav hakkınızın bir Fkez daha verilmesini dilerdiniz. O da, “Tamam. Ama bir şartım var! Bunu kabul edersen dileğin gerçekleşecek ve sadece şu konulardan sorumlu olacaksınız” dese, siz zaten bunu güle oynaya kabul etmez miydiniz? Ederdiniz.  O yüzden hadi bakalım.  Teslim olmak yok, yiğit düştüğü yerden kalkar.  Verdiğiniz emek ve çabaya şimdiden şapka çıkarıyor, başarılar diliyorum. Mezuna kalmayın, evde kalın, sevgiyle kalın. 


Not: Ayşenur, Sinem, Hatice, Sercan, Aliş, Hasan, Elif, Umut, Berrin, Alp, Ezgi, Merve, Selin, Güneş ve sınava hazırlanan tüm adaylara armağan olsun. Sınav sonrası hepinize birer Demirel şapkası verilecektir.

 
Etiketler: YKS, Sınavı, ertelenen, gençler, haykırıyor., Rescue, us, daddy!!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı