Yazı Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 17:58 Bu yazı 362 kez okundu
 
SPORDA ŞİDDET
Osman Kalyoncu / Spor Yazarı
chozay@gmail.com
 
 

Çağımızda spor, özellikle de futbol, bireyleri ve toplumu etkileyen sosyal bir faaliyet alanıdır.


Şiddet ve sporda şiddet ise toplumun tümünün mücadele etmesini gerektiren sosyal bir sorun alanıdır. Sporla saldırganlığın ilişkisi bulunduğu gibi sporla şiddetin de ilişkisi bulunmaktadır. Sporda şiddetin kaynağının belirlenmesi, sorunu anlama açısından kolaylıklar sağlayacaktır. Sporda şiddeti ortaya çıkaran sosyolojik, psikolojik, ekonomik, kültürel, siyasal ve toplumsal birçok neden bulunmaktadır. Sporda şiddetin ortaya çıkmasında cinsiyet, spor seyircisi ve kitle iletişim araçları önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple cinsiyet, spor seyircisi ve kitle iletişim araçlarının sporda şiddeti, özellikle de futbolda şiddeti nasıl ortaya çıkardıklarını irdelemek, çözüm açısından kolaylıklar sağlayacaktır. Bununla beraber sporda şiddetin önlenmesine yönelik, ulusal ve uluslararası hukuksal düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerin bilinmesi, hukuk adına ortaya konulanlar ile konulması gerekenler açısından da bir bakış açısı da kazandıracaktır. Son olarak, sporda şiddet ile etkin mücadele etmek için en önemli psikolojik faktör olan kararlılık duygusunun oluşturulmasına yönelik bakış açısının yakalanması ile işe başlanmalı ve çok yönlü faaliyetler icra edilmelidir. Ancak bu şekilde başarı elde etmek mümkün görünmektedir. 


Son yıllarda giderek artan ve toplum kesimleri arasında onarılamayacak ağır yaralar açmaya başlayan, sporda şiddet, özellikle de futbolda şiddetin ne olduğu, kaynağı, nedenleri, mücadele için getirilen yasal düzenlemeler ve çözüm önerileri üzerinde durarak bir nebze de olsa sorunu anlamaya ve çözüm üretmeye katkı sağlamasını ümit ediyorum.


Spor müsabakalarında yaşanan ve görünmesi hiçte hoş olmayan görüntüleri görmek bir sporsever ve yazar olarak beni üzmüştür.
Mutlak suretle bu tarz olayları bertaraf edecek gerekli eğitim ve donanımları önceden almış olmamız gerekiyor. Bu konuda gerek yöneticiler gerekse sporcular ve taraftarlar olarak yeterli özveri ve davranışları göstermeli, yapıcı ve sporun birleştirici özelliğini uygulamada dikkatli davranmalıyız.


Basın olarak da yazılı ve görsel olarak yanlı, kışkırtıcı ve ötekileştirici haber yapmaktan mutlaka kaçınmalıyız.
Sporun barış, dostluk ve kardeşliğin geliştirdiği, güzel rekabetlere sahne olan, kazananın ise dostluk olduğu müsabakaları hep birlikte izlemek ve bizlerin de güzel haberler yaparak anılarımızdaki yerini almasını umuyoruz.

 
Etiketler: SPORDA, ŞİDDET,
Yorumlar
Haber Yazılımı