Yazı Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 17:02 Bu yazı 334 kez okundu
 
SPOR VE ÇOCUKLAR
Osman Kalyoncu / Spor Yazarı
chozay@gmail.com
 
 

Çocuklar doğaları gereği çok hareketlidirler. Var olan enerjilerini spor aracılığıyla harcayarak kendilerini rahatlatabilirler.


Spor yapan çocuklarda şiddet ve saldırganlıklarının azaldığı görülmektedir. Özellikle aşırı hareketli ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların mutlaka sportif faaliyetlere yönlendirmeli ve bu faaliyetler içerisinde yer almalarını sağlamalıyız. Bunun en güzel sonuçlarının alındığı spor okulları ve spor kulüplerimize giden çocuklarımızdaki sağlıklı ve rahatlamış olmanın verdiği huzuru görmek mümkündür. Öğrenciler yeni arkadaşlar bularak sosyalleşip, iletişim becerilerini geliştirirler. 


Yaşıtlarının bulunduğu ortamda kendilerini sınama, arkadaşları ile kaynaşma fırsatını bulurlar. Hatta kendine olan öz güveni sayesinde de liderlik olgusu gelişir.


Genellikle okulda okuyan öğrencilerimizin ders çalışma ve aile baskısını üzerinde hissetmektedirler. Buna karşılık kendine ayırmaya vakit bulma arayışı onu farklı sonuçlara itebilir.


Burada velilere düşen en büyük görev, baskı altında ki çocuklarını spora yönlendirerek onları rahatlatma ve yanlış arayışlar içerisine girmelerini önlemektir. Sadece ders çalışmasını istemek ve baskı kurmak büyük bir hata olur. Çocuğun yapısı gereği içerisinde bulunan enerjiyi harcayacağı eğilimleri olduğunu asla unutmamak gerekir. Onların kişilik gelişimi ve kendine olan özgüvenini kazanacağı en iyi ortamlar sportif faaliyetlerde bulunarak kazanacağını unutmamalıyız. Aktivite ve faaliyetlerde gerekirse beraber gidip onlara yön ve destek olduğumuzu hissettirmeliyiz.


Okulların ara tatile girdiği bu günlerde onları kendi haline bırakıp bol bol oyun oynaması ve özellikle de spor yapmasını tavsiye ederek uzaktan gözlemlemeliyiz.


Kendilerini daha mutlu ve huzurlu hissedeceklerini göreceksiniz. Aksi durumda sadece ders ve kitapların arasında boğularak kabuklarına çekilmelerine sebep olarak, toplumdan uzaklaşmasına vesile olmaktan başka bir şey yapmamış olursunuz. Onu ödüllendireceğiniz en güzel mutluluk, ona bir spor aleti ya da malzemesi alarak hem yönlendirmiş hem de size karşı olan bağlılığını artırmış olacaksınız.


Çocuklarımızın gelişimi sürecinde iyi bir yetiştirici olmak istiyorsak mutlaka onların seviyesine inip onlarla vakit harcamalı ve spora yönlendirmelisiniz.

 
Etiketler: SPOR, VE, ÇOCUKLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı