Yazı Detayı
21 Şubat 2020 - Cuma 17:20 Bu yazı 816 kez okundu
 
Büyükbaş hayvanlara takılacak yeni küpelerin fiyatı 35 dolar
Kadir VERAL
kadirvrl2@gmail.com
 
 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlığın geliştirdiği büyükbaş hayvan küpeleri ile ilgili yaptığı açıklamada: “Yeni nesil olarak tanımladığı küpelerin hayvan sayısını 5 artıracağını, üstelik dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir sistem geliştirdiklerini belirtti. Bu küpelerin tıpkı bir cep telefonu işletim sistemi gibi çalışacağını; Hayvanların konum bilgisi alınabiliyor, kızışma dönemleri takip edilebiliyor, veterinerlere anında mesaj gönderiyor. Aktiflik süresinin üç günde bir gerçekleştiğini ve kullanılacak pil ömürlerinin 3-5 yıl dayanabileceğini” söyledi.


Ülkemizde yaklaşık 18 milyon büyükbaş hayvan varlığına sahibiz. Uygulanan kötü tarım politikasına rağmen bu çok önemli bir potansiyel. Hayvanların yakından takip edebilmesi için geliştirilen bu sistemin eski uygulamaya göre (kulak küpesi) çok daha verimli olacağı düşünülebilir. Bu küpeler sayesinde doğum, geçirdiği hastalıklar, ya da hangi aşıların yapıldığı izlenebilecek. 


Yeni nesil küpeler 200 büyükbaş hayvanda denendi


Uygulamaya konulacak interaktif küpeler ile hayvan verimliliğin de aratacağını söyleyen Bakan Pakdemirli, “Hayvanların kızışma dönemlerinde döl verimliliği artacak. Kızışma varsa cihaz anında veterinere mesaj gönderecek. Bu da hayvan verimliliğini 5 artıracaktır. Şu ana kadar 200 hayvanda bu cihazın denendiğini, verimli sonuçlar alındığını, hayvanlar üzerinde herhangi bir zararının da olmadığını, yakın zamanda bu küpelerin 20.000 çıkacağını, amaçlarının 17-18 milyon büyükbaş hayvana bu küpeleri takmak istediklerini, bunun şu an için sadece büyükbaş hayvanlar için düşünüldüğünü, küçükbaş hayvanların sayısının çok olması nedeni ile düşünmediklerini” bununla ilgili açıklamalarını ulusal basından takip ettik. 
Maliyet neden açıklanmıyor? 


Yoksa birilerine buradan rant mı sağlanacak?


Bakan Bekir Pakdemirli’nin projenin fikri bana ait diye açıkladığı GSM şebekesine bağlı elektronik kulak küpesinin nedense maliyeti bir türlü açıklanmıyor! Toplam maliyet 700 milyon doları bulacak parayı kim ödeyecek? Hayvan üreticileri GSM operatörüne bağımlı halemi getirilecek? Sektör yetkilileri birim maliyetinin 35 dolar çıvarında olabileceğinden bahsederken, bu uygulamanın yeni olmadığını, dünyanın birçok yerinde halen uygulanmakta olduğunu, özünde faydalı bir proje olarak bakıldığı ancak, birim maliyetinin yüksek olması ve hayvan üreticisine bu bedelin yüklendiği takdirde projenin hüsranla sonuçlanacağı, zaten ülkemizde azalmakta olan hayvancılığın olumsuz etkilenmemesi için maliyetlerin hayvan üreticilerine yüklenmemesinin daha doğru olacağı konusunda hemfikirler.


Kenevir bitkisinden depreme dayanıklı tuğla


Kenevir bitkisinin kullanım alanlarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor.  CHP Tekirdağ milletvekili İlhami Özcan Aygün  “Kenevirden üretilen tuğlalar ve malzemeler depreme karşı inanılmaz dayanıklılık gösteriyor.  Kolonları ketenle sıkıştırarak dayanıklı yapıyorsunuz, o kolonları tam 3 katı dayanıklı hâle getiriyorsunuz” .  Aygün,  Torba Kanun Teklifi’nin 35. Maddesi üzerine yaptığı konuşmada, yanında getirdiği kenevirle üretilen tuğla, ahşap ve otomobil kaporta malzemelerini göstererek, bu konunun üzerinde durulması gerektiğini” söyledi. 


Kullanım alanı sürekli genişleyen kenevir bitkisi ile ilgili olarak yerel yöneticilerimizin sorumluluklarını bilerek hareket etmelerini, geç kalınması halinde vebalinin ağır olacağını, hızla kan kaybeden ilçemizin bu fırsatı kaçırdığında elde başka bir alternatifin kalmadığını sanırım hatırlatmama gerek yoktur.

 
Etiketler: Büyükbaş, hayvanlara, takılacak, yeni, küpelerin, fiyatı, 35, dolar, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı