vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
izmir escort

DÜNYA SIRALAMASINDA ÜNİVERSİTELERİMİZ


Bu makale 2018-02-09 17:07:11 eklenmiş ve 855 kez görüntülenmiştir.
Yakup CEYLAN

         İslam dünyası 8.yy ve 13.yy’ları arası eğitim ve kültürün birçok buluşun bölgesi idi.

 

         Tıp dünyasında, uçak yapımında, atom bombasında, gök cisimlerin hareketinde vb. doğu çok ileri idi.

 

         Sınav, fikir, buluş, yaratıcılıkta Çin, Cebirde, ilk hastanenin açılışında, felsefede Bağdat yükselişte iken 11.yy’dan sonra İslam dünyası ilkel milliyetçiliğin, dinin katı kurallarının, bilinçsiz ezberciliğin etkisi ile buluşlar yapılamaz hale geldi. Bütün gelişmeler, icatlar Yunan, İtalyan, İngiliz, Amerikan vb. bilim adamları sayesinde yaşamla buluştu.

 

         Bu günlerde Türkiye’de her ile üniversite açılarak 7 milyon öğrenci bu okullara yerleştirilmiştir. Ülke gerçeklerine uygun olmayan, ihtiyaçları gidermeyen, millete katkı vermeyen fakültelerde öğrenciler mezun olarak iş bulamamış, genç beyinler sokaklara bırakılmıştır. 193 üniversite genelde neden başarısız?

 

         NEDEN BÖYLE OLDU?

         Başarısızlıkların başında ana değerler belirlenememiş, lise seviyesinde öğretim yapılmış, evrensel değerlere yer verilmemiş. Örf ve adetlere uygun bilim nasıl ise bu önerilmiş, üniversitelerde uluslar arası çapta öğretim görevlisinin az oluşu, bir yıl boyunca üretilen bilimsel makalelerin dünya ortalamasının altında kalması, yayınlananların ise etki değeri az dergilerde yayınlanması, ezbere dayalı eğitim yapılması, buluş yapılacak alanların kısıtlı olması, NOBELE ADAY olmuş PROFESÖR azlığı, öğrenci başına üniversitelerde profesör, doçent, akademisyenin yetersizliği yetişen öğrencilerin dış güçler tarafından TUBİTAK – ASELSAN’daki çalışmaları engellenmiş, canlarına kastedilmesi nedenlerden bir kaçıdır.

 

         Dünyada ilk 500 içine giren üniversitemiz yokken ilk bin içine on tanesi girmiştir. ODTÜ, BOĞAZİÇİ, HACETTEPE, İSTANBUL TEKNİK, BİLKENT, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, ANKARA, GAZİ ve daha birkaç okulumuz var. HARVARD ilk sırada dünyadaki yerini almıştır. Ön sıralarda yer alan üniversitelerin politikaları, hedefi öğrencilerini farklılık yaratan önderler yetiştirme, 21.yy zorluklarına ve engellerine karşı hazırlama, dünyada çok hızlı küreselleşme sonunda ortaya çıkan yoksulluk, eşitsizlik, mali güvensizlik konularını aşacak, insanlığa önderlik edecek bilim adamı yetiştirme.

 

         Ana değerleri; doğruluk, eleştirel düşünce, insanlık için buluş yapmaktır.

 

         Yeterince sevginiz, arzunuz, merakınız olursa dünyanın en güçlü ne mutlu insanı olursunuz. Evrensel değerlere uygun, ülke gereksinimlerini yerine getiren fakülteler açalım, gençlerimizi işsiz, ülkemizi karanlıkta bırakmayalım. Sınav sistemi yine değişti sonuçlar ne olacak.

 

         “DURMAK ÖLÜM, TAKLİT UŞAKLIK, ÇALIŞMAK ve YETİŞMEK İSE HAYAT ve HÜRRİYETTİR”

 

         Kendi uçak, oto, ilaç, silah vb. kendimiz yapalım. TUBİTAK, ASELSAN ve diğer kuruluşlarımıza gözümüz gibi bakalım.

Yorumlar
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Vezirköprü Özlem Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı