vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
izmir escort

AKIL VE ZEKA İLİŞKİSİ NEDİR?


Bu makale 2017-06-09 18:12:05 eklenmiş ve 809 kez görüntülenmiştir.
Yakup CEYLAN

Akıl; Yalanla gerçeği, doğru ile yanlışı ayırabilme, bir konuda düşünce yaratabilme, görüş bildirebilme yeteneğidir. Akıl somut olarak ölçülemez. Akıllı insan düşündüğü her şeyi söylemez. Fakat söyleyeceklerini düşünce süzgecinden geçirdikten sonra söyler.

Zeka; Bir olayı önce anlama, ilişkileri kavrama, yargılama ve açıklayarak çözme yeteneğidir. Zeka IQ denilen testle ölçülür. Zeka insanı devamlı bir şey öğrenmeye zorlar.

Üç çeşit zeka vardır. Biri kendiliğinden anlar, öteki başkalarının kendisine anlattıklarını anlar, üçüncüsü ise ne kendiliğinden anlar ne de başkalarının anlattıklarından. Birinci zeka çok değerlidir, ikincisi sadece değerli, üçüncü zeka ise bir işe yaramaz. Biz kendiliğinden anlayan olmaya çalışalım.

Çevremizdeki deli ve aptal kişileri ayırt etmeye çalışırız. “Delilik var olmuş bir zekanın yok olmasıdır. Fazla zeki olduğu için bu deli gibi olmuş deriz. Aptallık var olmamış bir zekanın var olmaya devam edişidir. Aptallığın şerefli bir mazisi yoktur ama deliliği araştırdığınızda şanlı bir geçmişi vardır. Çok zeki oluşunu simgeler.

Çocuklarını değerlendiren veliler benim çocuğum çok akıllı veya çok zeki derken akıl ve zekayı karıştırırlar. Onun için çocuklara zeka testi yaptırarak ne olduğunu öğrenmeliyiz.

Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette akıl ve zeka ile ilgili bize bildirimler vardır.

Bakara Suresi 179.Ayet; “Ey akıl sahipleri! Kısasta sizin için hayat vardır. Ümit edilir ki, korunursunuz.”

Zuhruf Suresi 3.Ayet; “Apaçık kitaba andolsun ki, biz onu iyice anlayasınız diye, Arapça bir Kur’an yaptık.”

Yine Yûsuf Suresi 2.Ayet; “Biz onu, akıl erdiresiniz diye Arapça bir Kur’an olarak indirdik.”

İşte bize Allah düşünelim, gerçeği görelim, aklımızı kullanalım diye ayetler yollamıştır.

“Bir insanın zekası vereceği cevaplardan değil, asıl soracağı sorulardan anlaşılır.” Zekada anlama, sorgulama önemlidir.

Mevlana ise “Akıl, akıl olduğundandır ki işlerin sonunu görür; sonu görünmeyen akıl, nefis kesilir” demekte…

Güncel yaşantımızda da bazı kişiler hakkında aklını kullanmış deriz. Doğru ile yanlışı ayırt edebilmişler. Bazıları da kendileri hiç düşünmeden, akıl yürütmeden hep birilerinin dediğini doğru kabul etmişler, hiç kafa yormamışlar. Yani “Armut piş ağzıma düş” demişler. Onların da yanılabileceği, aldatılabileceği, akıllarına gelmeyince yanlışla birlikte yürümüşler.

“ZEKİ BAŞKALARINI BİLENDİR. 

KENDİNİ BİLEN İSE AKILLIDIR”

Yorumlar
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Vezirköprü Özlem Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı