vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
izmir escort

İFTAR YARIŞI


Bu makale 2016-06-10 17:32:31 eklenmiş ve 1481 kez görüntülenmiştir.
Sami PALA

Ramazan deyince akla Oruç, Oruç deyince doğal olarak iftar ve iftar sofraları geliyor. Ramazan ve ramazan orucu, Mü’minler için Rahmetin, Mağfiretin bol ve Cehennem azabından kurtuluşuna vesile kutlu bir ayın orucudur.                                                    


 Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v.) Recep ayına “Şehrullah” yani Allah’ın ayı, Şaban ayına “Şehri” yani benim ayım, Ramazan ayı için ise “Şehr-i Ümmeti”  yani ümmetimden Allah’ın has kullarının ayıdır buyurmuştur. Bütün ibadetlerin dereceleri yediden yedi yüze kadar bellidir ama Orucun mükafatı, ölçüsü belli değildir. “Onun mükafatını mahşerde Kulumun en muhtaç olduğu zaman kurtuluşuna vesile olacak ölçüde tartının sağ kefesi ağır gelecek şekilde dolduracağım ve Cehennemden kurtaracağım” buyurduğu bir aydır Ramazan ayı ve Ramazan orucu. Çünkü bütün ibadetler açıktan yapılır, Namaz, Zekat, Hac, kurban. sadaka gibi. Ama Oruç gizlidir. Kimin oruç tuttuğunu, oruç tutanla Allah’tan başka kimse bilmez. Bu nedenle mükafatı da gizlidir ve ölçüsünü de Allah bilir ve Allah ben vereceğim buyuruyor. Hal böyle olunca Ramazan ayında yapılan hayır ve hasenatın mükafatı da büyüktür. Oruç tutanlar için, zekat, sadaka veren, hayır yapanlar için, fakiri, yoksulu, özellikle de yetimi gözeten ve koruyup kollayan, yedirip giydirip eğiten ve ona bir iş veren onun da bir hane yuva olması için çalışanlara Peygamberimiz “Cennette benimle beraberdir” diyor. Çünkü bunların hemen hepsi gizlidir kimse kimin kime ne kadar ne verdiğini bilemez.


Pek tabidir ki, Ramazan ayında, içinde fakirin fukaranın yoksulun, özellikle yetimin yer aldığı iftar ve iftar sofraları da önemlidir. Mükafatı da çok büyüktür. Ama fakirin yoksulun ve yetimin olmadığı ve dışlandığı, zenginin zengine gösteriş için, ağanın ağaya şan için, siyasetçinin oy için oluyorsa, ticaretçinin ticaretçiye çıkar için gibi bir maksat güdülerek veriliyorsa, içinde fakir, yoksul bulunmuyor gösteriş için yapılıyorsa, israfın gırla gittiği, senin iftar sofran, benim iftar sofram daha görkemliydi gibi iftar sofra yarışmaları ise sevap kazandıracak yerde büyük günah kazandırıyor.


Bir Ramazan günü iftar saatinde büyük veli İmam-ı Cürcani Hazretleri bir fırıncıya gider, Allah rızası için bir ekmek ister. Fırıncı şimdi zamanı mı diye kovar. Sonra onun İmam Cürcani olduğunu öğrenince görüşmek ister. İmam da bu şehir halkına ziyafet çekerse ancak görüşürüm der. Vel hasıl bütün şehre ziyafet verir. İmam Cürcan gelir ve ayağa kalkar. Ey ahali bu fırıncı var ya bu en büyük münafıktır der. Zira ondan Allah için bir ekmek istedim vermedi. Benim rızam için bütün bu şehri doyurdu der. Demek oluyor ki Allah rızası için bir ekmek, bütün şehir halkını doyurmaktan daha faziletli. Dikkat !

Yorumlar
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Vezirköprü Özlem Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı