Cihangeri, Vezirköprü’nün Manevi Dinamiklerini Anlattı

"Vezirköprü Tarihi ve Kültürü ile Başkent'te" etkinliğinde Polatlı İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri "Vezirköprü"nün Manevi Dinamikleri" konulu bir söyleşi yaptı.
Bu haber 2017-12-09 09:52:05 eklenmiş ve 1347 kez görüntülenmiştir.

       Altındağ Belediyesi'nin katkıları ile Ankara & Vezirköprü Platformu tarafından Ankara'nın kültür merkezi Hamamönü Kabakçı Konağı'nda organize edilen ve bu yıl 3.sü düzenlenen "Vezirköprü Tarihi ve Kültürü ile Başkent'te" etkinliğinde Polatlı İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri "Vezirköprü"nün Manevi Dinamikleri" konulu bir söyleşi yaptı. 

       Ankara’nın kültür merkezinde Vezirköprü’yü ve kültürünü tanıtmanın amaçlandığı programda Müftü Hayri Cihangeri, “ İlçemiz Vezirköprü birçok yönüyle olduğu gibi manevi dinamikleri ile de zengin bir kültüre sahip. Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli bir dönemine damgasını vuran Köprülü Mehmet Paşa’nın devşirme olduğuna yönelik yanlış bilgiler mevcuttur. Ancak bugün biliyoruz ki; Köprülü Mehmet Paşa’nın babası Hüseyin Ağa, Anadolu’dan Arnavutluk’a göç etmiş bir Türk’tür. 16. yüzyıl başlarında Arnavutluk’un Berat Sancağı’nın Rudnik köyünden görevli olarak Köprü’ye gelmiş, oğlu Köprülü Mehmet Paşa da burada doğmuştur. Yani devşirme değil özbeöz Türk evladıdır.” dedi. 

       Cihangeri söyleşinin devamında Vezirköprülünün her sabah önünden fatiha okuyarak geçtiği Şehit Müftü’nün yaşamını bile tam olarak bilmediğini, maalesef yeni nesillerin de bu konuda duyarlı olmadığını ifade etti. Cihangeri; “Oysa Köprülü Mehmet Paşa’nın sadrazam olduğunda devleti yeniden yapılandırması esnasında bilgilerine ve yeteneklerine güvendiği 2 bin 5 yüz Vezirköprülüyü imparatorluğun merkezine götürerek bunları devletin önemli mevkilerine yerleştirdi” dedi. 

       Ankara’da yaşayan Vezirköprülüler, üniversiteli öğrenciler ve kalabalık bir topluluk tarafından dikkatle dinlenen söyleşi soruların cevaplandırılması ile sona erdi.  

 

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Vezirköprü Özlem Haber
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
antalya escort