Haber Detayı
11 Ağustos 2020 - Salı 18:23 Bu haber 2624 kez okundu
 
Vezirköprü ve Havza Ziraat Odası Başkanlarından Ayçiçeği açıklaması
Vezirköprü ve Havza Ziraat Odası Başkanlarından ortak açıklama: "Ayçiçeği taban fiyatı 3 bin 300 TL/Ton olmalı"
GÜNCEL Haberi
Vezirköprü ve Havza Ziraat Odası Başkanlarından Ayçiçeği açıklaması

Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya ile Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, ortak basın açıklaması düzenledi.

 

Vezirköprü Ziraat Odası Başkanlığında düzenlenen basın açıklamasında ayçiçeği fiyatını konu alan başkanlar, çiftçinin mağdur olmaması için ayçiçeği taban fiyatının 3 bin 300 TL/Ton olarak açıklanmasını istedi.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile yaptıkları telekonferans toplantıda da Ayçiçeği fiyatını görüştüklerini açıklayan başkanlar; "Ttelekonferans  toplantısında  ayçiçeği yetiştiren bölge ziraat odaları başkanlarıyla Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar koordinatörlüğünde ayçiçeğinde yaşanan sorunları görüştük. Yapılan görüşmede Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar;  ayçiçeği fiyatının ayçiçeği/buğday paritesi 2’nin altına düşmeyecek şekilde yani en az ton başına 3 bin 300 TL olacak şekilde açıklanması gerektiğini değerlendirdi.

 

Bizlerde bugün burada aynı bölgesel sorunları yaşadığımız, sıkıntılarımızın ve umutlarımızın bir olduğu Havza ve Vezirköprü Ziraat Oda Başkanları olarak çiftçimizin sesi olma gayretiyle bu açıklamayı yapmayı önemli bulmaktayız." şeklinde ifade ettiler.

 

HAVZA VE VEZİRKÖPRÜ'DE TOPLAM 180 BİN DÖNÜM AYÇİÇEĞİ EKİLİYOR

 

Havza ve Vezirköprü'de toplamda 180 bin dönüm ayçiçeği ekili alan olduğunu söyleyen başkanlar, açıklamanın devamında; "Havza ilçemizde 87 bin dönüm, Vezirköprü İlçemizde 93 bin dönüm olmak üzere bölgesel olarak 180 bin dönüm ayçiçeği üretimi yapmakta ortalama 45 bin ton yağlık ayçiçeği tohumu ile ülke üretimimizin yaklaşık yüzde  4'ünü karşılamaktayız. Bitkisel yağ ihtiyacının temel taşı olan ayçiçeği, petrolden sonra en fazla döviz ödediğimiz kalemdir. Bu sebeple üreticimizin küstürülmemesi gerekmekte, çiftçimizin ayçiçeği üretimine devam edebilmesi sağlanmalıdır. Bunun için yetkililerden beklentimiz; Ayçiçeğinde devlet desteklerinin arttırılması, yüksek girdi maliyetleri olan tohum, gübre, ilaç, mazot maliyetleri karşısında üreticimizin ezdirilmemesi. Ayçiçeği fiyatlarının hasattan önce açıklanmasının sağlanması. Ayçiçeği üreticisinin alın terinin karşılığının verilmesi,  ayçiçeği fiyatlarının tatmin edici olması, Genel Başkanımızın da ifade ettiği üzere ayçiçeği fiyatının en az tonda 3 bin 300 TL olması gerekmektedir. Unutmayalım ki milli ekonominin temeli ziraattir,  ülkelerin bağımsızlığını sürdürebilmeleri için karnını doyurabilmesi gerçeğinin anlaşıldığı bu süreçte, tarıma önem vermeli, üreticimizi küstürmemeliyiz." ifadelerine yer verdiler.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Vezirköprü, ve, Havza, Ziraat, Odası, Başkanlarından, Ayçiçeği, açıklaması,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Vezirköprü ve Havza Ziraat Odası Başkanlarından Ayçiçeği açıklaması
Vezirköprü ve Havza Ziraat Odası Başkanlarından Ayçiçeği açıklaması
Yorumlar
Haber Yazılımı