Haber Detayı
13 Haziran 2020 - Cumartesi 10:18 Bu haber 7807 kez okundu
 
Havza, Türkiye’nin en büyük Fabrikasını Kurmaya Hazırlanıyor
Vezirköprü’de Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) nereye kurulacağı tartışmaları sürerken, OSB’sini tamamlayan komşu ilçe Havza Türkiye’nin en büyük fabrikasını kurmaya hazırlanıyor.
GÜNCEL Haberi
Havza, Türkiye’nin en büyük Fabrikasını Kurmaya Hazırlanıyor

Türkiye’nin en büyüğü olacak baklava fabrikası, komşu ilçemiz Havza’ya kurulacak.


Vezirköprü ilçesinin göç vermesinde en büyük sebeplerden bir olan sanayi konusunda yıllardır somut bir adım atılamadı. 


Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı girişimleri ile Kızılcaören mevkiinde bir sanayi kurulması gündeme gelirken, Belediye Başkanlığı tarafından başka bir alanda sanayi kurulması için fizibilite çalışmaları başlatılması süreci olumsuz etkiledi.


Vezirköprü ilçesinde sanayinin farklı alanlara kurulmak istenmesi bürokrasi ayağını da yavaşlattı. Birlik ve beraberlik içerisinde yürütülemeyen yatırım alma çalışmaları yüzünden Vezirköprü ilçesi kaybetmeye mahkum edildi. Bu birlik ve beraberliği sağlayan komşu ilçemiz Havza ise yıllar önce OSB temellerini atarak sanayisini tamamladı ve yatırımcı almaya başladı.


BİN 250 KİŞİYE İSTİHDAM KAPISI OLACAK


 25 milyon lira tutarında iki ayrı yatırım için Havza Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda Kaymakam Metin Yılmaz, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Erkan Acar ve yatırımcılar gıda firması sahibi Ali Turhan ile baklava firması yetkilisi Gülten Tezol arasında atılan imzalarla iki firmaya toplam 10 bin 700 metrekarelik arsa tahsisi yapıldı. Bir yıl içerisinde üretime başlayacak yatırımlarda ilk etapta 250 kişi iş başı yapacak. Fabrikalar tam kapasite çalıştığında bu sayı bin 250 kişiyi bulacak.


“HAVZA GÖÇ ALAN BİR İLÇE OLACAK” 


İmza töreninde konuşan Kaymakam Metin Yılmaz, Havza Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırımcılar tarafından ilginin her geçen gün arttığını belirterek “Havza önümüzdeki yıllarda istihdam sorununu çözmüş ve göç alan bir ilçe olacak. Bizim için tahsis yapmaktan önemlisi yatırımını bir an evvel hayata geçirecek ve istihdam sağlayacak yatırımcılar yer tahsisi yapmak. İlk firmamız üretime başladı. Kısa süre sonra diğer firmalarımızda üretime başlayarak istihdam sağlayacaklar. İlçemize, Samsun’a, ülkeye hayırlı olsun” dedi.


 “FABRİKALAR HAVZA’NIN GELECEĞİ”  


Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, “Bu imkanların daha iyi hale gelmesi için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan fabrikalar ilçemizin geleceği. İlçemize gelen yatırımcılara bu bilinç ile yaklaşıyoruz. Pandemi ortamında üretime ve istihdama destek olacak büyük yatırımlara imza atan firmalarımızı kutluyorum” diye konuştu.

 

Atılan imza sonucu bir çok kişinin istihdam sahibi olacağının altını çizen Havza TSO Başkanı Erkan Acar, “Bu iki firmamız ilçemizde 25 milyon liralık yatırım yapacaklar ve ilk etapta toplam 250 kişi istihdam sağlayacaklar. Her iki firmamızda eylül ve ya ekim ayında yatırımlarına başlayacak ve 1 yıl içerisinde yatırımlarını tamamlayarak iş başı yapacaklar. Hayallerimiz gerçek oluyor. İnşallah Havza kısa sürede kendi kabuğunu kıracak ve büyüyen, gelişen bir ilçe olacak” ifadelerini kullandı.


1 YIL İÇİNDE ÜRETİM... 


Gıda firması sahibi Ali Turhan ise, “Firmamız şu an 4 bölge üretim yapmakta. Burada 10 milyon liralık bir yatırım yapmayı planlamaktayız. Amacımız bir yıl içinde üretime geçmek. Tüm imalathanelerimizi burada toplamak ve burayı üretim merkezimiz yapmak. Hedefimiz ilk etapta 100 kişi istihdam etmek. Tam kapasite çalıştığımızda 500 kişi iş sahibi olacak. Şuan 35 ile ürün sevk etmekteyiz. Yine burada kurulacak fabrika ile satış zincirimizi ülke genelinde bin 500’e çıkartacağız ve 2 bin istihdamı da bu şekilde sağlayarak ülke ekonomimize can verme gayreti içerisinde olacağız” şeklinde konuştu.

 

Baklava firması yetkilisi Gülten Tezol da baklava üretimi yapacakları fabrika için 15 milyon liralık yatırım yapacaklarını söyleyerek “İlk etapta 150 kişiyi istihdam etme amacındayız. Bu sayı 750’ye kadar çıkacak. Burada günlük 40 ton baklava imal etmeyi hedeflemekteyiz. Yapılacak bu yatırım ile Havza ülkemizin baklava üretim merkezi haline gelecek. Hedeflerimizden biri kaliteli baklavayı ucuz fiyata hem halkımıza hem de ihraç yaparak yurt dışındaki baklavaseverlere ulaştırmak” açıklamasında bulundu.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Havza,, Türkiye’nin, en, büyük, Fabrikasını, Kurmaya, Hazırlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı