Haber Detayı
06 Nisan 2020 - Pazartesi 16:40 Bu haber 5615 kez okundu
 
Başkan Demirkan, - Esnafımızın yanında olacağız
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Şakir Demirkan, koronavirüs tedbirleri kapsamında zor durumda kalan işletmelere yönelik açıklama yaptı.
YEREL Haberi
Başkan Demirkan, - Esnafımızın yanında olacağız

"Esnaf kefalet yönetimi olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonrada esnafımızın yanında olacağız." diyen Başkan Demirkan, esnafların kullanabileceği kredileri değerlendirdi.

 

Başkan Demirkan'ın, yazılı açıklaması şöyle;

 

"Değerli esnafımız; Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de saran Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında sosyal hayatımız ile birlikte iş hayatımız da alt üst olmuştur. Birçok iş yerimiz süresiz kapanırken açık olanlar da siftahsız kapatma konumuna gelmiştir.

 

Bu salgından esnafımızın en az zararla çıkabilmesi için başta hükümetimiz, merkez birliğimiz TESKOMB ve Halk Bankası sürekli istişarelerde bulunarak hemen her gün bir genelge göndermektedir.

 

Bu tedbirler kapsamında;

 

1- Daha önce yüzde 6 ve yüzde 8 faiz oranıyla kullanılan kredi faizleri yüzde 5 faize, yüzde 2 olan banka komisyonu yüzde 1’e, kooperatif masraf karşılığı yüzde 1,5’den yüzde 1,25’e, bloke ye kesilen yüzde 3 kesinti yüzde 2’ye düşürülmüştür ve ödeme tablosu güncellenmiştir.

 

2- Nisan – Mayıs - Haziran aylarına ait taksitler temmuz ayından başlamak şartıyla kredi vadesi tüm taksitlerde dahil olmak kaydıyla ertelenmiş ve kredi vadesi 3 ay uzatılmıştır. Bu düzenleme ile ilgili çalışmalar hala devam etmektedir.

 

3- Nisan ayından önceki taksitlerini ödeyemediği için takip yada icralık olan ortaklarımız için henüz kesinleşen bir karar olmadığı, fakat bu konuda da bazı çalışmalar yapıldığı belirtilmiştir. Bu nedenle yönetim kurulumuz ile aldığımız karar gereğince haziran ayı sonuna kadar bu ortaklarımız hakkında herhangi bir işlem yapmayacağız. Ödeme yapmak isteyen ortaklarımızdan ana parasını alıp gecikme faizini tahsil etmeyeceğiz.

 

4- Halk Bankası ve kooperatifimiz aracığı ile her esnafa 25.000 TL’ye kadar destek kredisi başlatılmıştır. Ancak bu kredi esnafımızın beklediği gibi faizsiz bir kredi değildir. Kredi şartları kooperatiften kullandığınız kredi ile aynı faiz oranı ve ödeme şartlarında sunulmuştur. Vadesi 36 aydır. Bir nevi ek kredi fırsatı verilmiştir. Bu krediyi de önümüzdeki birkaç gün içinde uygulamaya alacağız.

 

Özetle alınan bu kararlar krizden zarar gören tüm esnafımız için borcun ötelenmesi dışında bir çare sunmamaktadır. Bu nedenle siz değerli esnafımızın bu dönemi sakin bir şekilde atlatması ve ilerde önümüze çıkacak ödeme zorluklarını sonraya bırakması tavsiyemizdir. Çünkü bu sürecin ne zaman ve nasıl biteceğini hiç birimiz kestirememekteyiz.

 

Biz esnaf kefalet yönetimi olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da esnafımızın yanında olacağız. Sizlere zarar gelmeden bu sureci atlatmak için elimizden geleni yapacağımızın, her türlü desteği sağlayacağımızın, makul ve mantıklı her talebi değerlendireceğimizin sözünü veriyoruz."

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: Özgür AĞCA
Etiketler: Başkan, Demirkan,, -, Esnafımızın, yanında, olacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı