Haber Detayı
06 Temmuz 2020 - Pazartesi 13:23 Bu haber 14358 kez okundu
 
Başkan Demir'in konuşmasına tepkiler büyüyor
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in Vezirköprü ilçesinde restore edilen tarihi Taşhan'ın açılışında ilçenin göç sorunu ile ilgili yaptığı konuşmaya tepkiler çoğalıyor.
GÜNCEL Haberi
Başkan Demir'in konuşmasına tepkiler büyüyor

Vezirköprü ilçesinin en büyük sorunlarından biri olan göç sorununu doğal karşılayan Başkan Demir; "Vezirköprü nüfusu göç veren bir ilçemiz. Bunlar doğal sonuçlar." şeklinde konuştu. Başkan Demir'in bu ifadeleri Vezirköprü halkı tarafından 'Büyük sorumsuzluk' olarak nitelendirildi.

 

İlçeden eğitim almak için insanların göç ettiğine dikkat çeken Başkan Demir, konuşmasında adeta Vezirköprü'nün sorunlarını da bir bir sıraladı. Demir, Vezirköprü'nün Samsun'a en uzak ilçe olduğunu, tarıma dayalı bir altyapı olmadığını ve insanların geçinemediği için göç verdiğini söylerken, bu durumun normal olduğunu belirtti.

 

İlçeden her göç eden insanı eğitim ve kariyer için göç ediyormuş gibi ifade eden Başkan Demir; "Vezirköprü, Samsun merkeze en uzak ilçemiz. Coğrafya olarak da en geniş topraklara sahip ilçemiz. Yol ağı olarak 3 bin kilometreye yakın. Nüfusu göç veren bir ilçemiz. Bunlar doğal sonuçlar. Araziniz büyükse yol ağınız da büyük olacak.  Her şehre üniversite kurmuş bir ülkeyiz. İnsanlar eğitilecek, tahsil çağını yaşayacak, nüfus büyük olduğunda burada geçinemediğinde, tarıma dayalı bir altyapı olmadığında veya tam tekamül etmediğinde, göçecek. Bu kötü değil. Vezirköprü’den bütün Türkiye’ye ve dünyaya yayılmış gençlerimiz, insanlarımız var. Ne yapıyorlar; gittikleri yerlerde daha büyük başarılara imza atıyorlar. Sonra Vezirköprü’ye geri dönüyorlar." dedi.

 

'Burhan Ersoy şu an Vakıflar Genel Müdürümüz'

 

Başkan Demir, konuşmasında Vezirköprülü bürokratlara Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy'u örnek gösterdi. Demir; "Burhan Ersoy şu an Vakıflar Genel Müdürümüz. Burada kalsaydı Vakıflar Genel Müdürü olabilir miydi? Arkadaşlar bunları negatif şeyler olarak algılamayalım. Bunlar çok çalışmayı da beraberinde getirecek sebepler.” dedi. Vezirköprü halkı ise Başkan Demir'in verdiği bu örnek ile göçü ilişkilendiremediklerini ifade ettiler.

 

Başkan Demir'in bu konuşmaları ilçede büyük bir tepkiye neden olurken, vatandaşlar istihdam alanı olmadığı için ailesini bırakıp inşaatlara çalışmaya giden ve ailesiyle birlikte fabrikaları olan şehirlere göç eden insanların sayısının azımsanamayacak kadar çok olduğuna dikkat çektiler. Vatandaşlar, Samsun'a olan göçten Vezirköprü'nün faydalanamadığını belirttiler.

 

Konuşmasında bürokratlara dikkat çeken Başkan Demir'e, vatandaşlar Samsun Büyükşehir Belediyesinin yönetim kadrosunda hiç Vezirköprülü olmadığını da hatırlattı.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Başkan, Demir'in, konuşmasına, tepkiler, büyüyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Başkan Demir'in konuşmasına tepkiler büyüyor
Yorumlar
Haber Yazılımı