Haber Detayı
14 Aralık 2019 - Cumartesi 11:11 Bu haber 1607 kez okundu
 
3 Aralık ve Özel Eğitimde Rehberlik ve Araştırma Merkezi
YEREL Haberi
3 Aralık ve Özel Eğitimde  Rehberlik ve Araştırma Merkezi

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılından bu yana 3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Toplumun ve toplumun her alanında özel gereksinimli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve özel gereksinimli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık  arttırmayı amaçlamaktadır.


Bu önemli gün, özel gereksinimli bireyleri anlayabilmek açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Çünkü gündelik hayatta karşılaştıkları sorunlar sadece özel gereksinimli bireylerin değil, toplumun genel bir sorunudur. Sosyal yaşamda, iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve çeşitli güçlüklerle karşılaşan özel gereksinimli bireylerin farkına varmamız, onların bu problemlerinde çözüm yolu olmaya çaba göstermeyi amaçlamalıyız.


Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM): Hizmet bölgesindeki rehberlik hizmetleri ile özel eğitim hizmetlerini planlayarak hizmetlerin koordineli bir şekilde yürütülmesini sağlayan devlet kurumudur.


Ülkemiz genelinde farklı il/ilçelerde hizmetlerini sürdüren rehberlik ve araştırma merkezleri mevcuttur. Muzaffer Tahmaz Rehberlik ve Araştırma Merkezi 2004 yılında İlçemiz Havza’da kurulmuş olup Kavak, Ladik ve Vezirköprü ilçeleri ile birlikte 4 ilçeye hizmet vermektedir.


Muzaffer Tahmaz Rehber ve Araştırma Merkezi olarak özel gereksinimli veya özel gereksinimi olabileceğinden şüphe duyulan öğrencilerin yönlendirilmeleri ve gerekli başvurunun olması halinde eğitsel tanılama, uygun eğitim kurumlarına yönlendirme, destek eğitim raporu hazırlama, veliyi bilgilendirme iş ve işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca özel gereksinimli bireyler kurumumuza başvuru neticesinde gerekli incelemeler ile eğitsel tanılama yapıldıktan sonra özel eğitime ihtiyacı olan bireylere destek eğitim raporu hazırlanmaktadır. 


Havza Muzaffer Tahmaz Rehberlik ve Araştırma Merkezi olarak misyonumuz; Milli Eğitim Bakanlığı taşra örgütü yönetiminde hizmet veren örgün ve yaygın eğitim kurumları yöneticilerine, öğretmenlerine, öğrencilere ve hizmet bölgemizdeki tüm bireylere bilimsellik, yenilikçilik, objektiflik, saydamlık, eşitlik, koşulsuz saygı ve gizlilik ilkelerine bağlı kalarak tanılama, danışmanlık, araştırma ve yönlendirme hizmetleri vererek eğitimin kalitesini artırmaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3, Aralık, ve, Özel, Eğitimde, , Rehberlik, ve, Araştırma, Merkezi,
Yorumlar
Haber Yazılımı