Haber Detayı
01 Ocak 2021 - Cuma 15:55 Bu haber 4117 kez okundu
 
2020 YILI BÖYLE GEÇTİ
Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs başta olmak üzere, 2020 yılında deprem ve sel felaketleri de etkili oldu.
YEREL Haberi
2020 YILI BÖYLE GEÇTİ

2020 yılında dünya, koronavirüs salgını ile mücadele ederken, bir yandan da yaşam zor şartlar altında sürdürülmeye çalışıldı.

 

Eğitim, ulaşım, sanayi ve diğer kademelerdeki yatırımlar da aksadı. Vezirköprü ilçesinde de birçok konuda hizmet alımı durdu.

 

Hizmet alımında kronikleşen sorunlar ile mücadele veren Vezirköprü, Mart aylarında boy gösteren koronavirüs salgının etkisiyle de 2020 yılını geride bıraktı.

 

Nüfusu her yıl giderek azalan Vezirköprü’de, sorunları dile getirdiğimiz gazetemizin manşet haberlerini 2021 yılının ilk sayısında sizler için derledik.

 

‘GÖÇ SORUNU!’

 

2020 yılında ilçede büyük etki yaratan manşet haberlerimizin başında göç sorunu yer aldı. 10 yılda 10 bin kişi göç veren Vezirköprü, 2019 yılı itibariyle 105 bin nüfustan 95 bine geriledi.

 

‘ULAŞTIRMA BAKANI VEZİRKÖPRÜ’DE’

 

2020 yılında Vezirköprü ilçesine önemli bir ziyaret gerçekleşti. Dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Vezirköprü’yü ziyaretinde Vezirköprü - Havza karayolu yapılacak müjdesini vermişti.

 

‘KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ UYGULANDI’

 

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınına karşı Mart ayında tedbirler uygulanmaya başlandı. Vezirköprü’de de sıkı tedbirler uygulamaya konuldu. Milli Eğitime bağlı eğitim kurumları tatil edildi. Resmi kurumlara vatandaşın girişi kademeli olarak sağlandı. Resmi işlemlerin büyük bölümü internet üzerinden yapılmaya başlandı. Camiler vakit namazlarına kapatılırken, kıraathaneler, kafeler, spor tesislerinin de faaliyetleri durduruldu.

 

‘MASKE SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI’

 

Vezirköprü’de Kovid-19 salgını ile mücadelenin büyük emekçileri sağlık çalışanları için maske seferberliği başlatıldı. Vezirköprü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, atölyelerinde üç boyutlu siper maske üretimine başlarken, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü de gönüllü usta öğreticiler ile bez maske üretimi yaptı.

 

‘OVACIK KARANTİNAYA ALINDI’

 

Artan vakalara karşı sıkı tedbirler arttı. Vezirköprü’de salgının çıkış noktası olarak belirtilen Ovacık Mahallesi karantinaya alındı. 14 gün süreyle mahalleye giriş çıkışlar kapatılırken vatandaşların ihtiyaçları kolluk kuvvetleri tarafından karşılandı. Öte yandan sivil toplum kuruluşları da sürece dahil oldu. Bakkallar Esnaf Odası, ilçedeki bakkal esnafını organize ederek evde alışveriş desteği ile siparişleri aldı.

 

‘İLÇEYE GİRİŞ ÇIKIŞLAR YASAKLANDI’

 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında tedbirler artırılarak Vezirköprü’ye giriş çıkışlar yasaklandı. Samsun Valiliği aldığı karantina kararı ile Vezirköprü’de 14 gün karantina tedbirleri uyguladı. Vatandaşlar özel durumları için ilçeden çıkış iznini Kaymakamlıktan aldı.

 

‘SPOR KOMPLEKSİ BU YIL DA YAPILMADI’

 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun tamamlanacak dediği Milli Takımlar Kunduz Kamp Eğitim Merkezi 2020 yılında da tamamlanamadı. İnşaatı çürümeye terk edilen spor kompleksi için 2021 yılı için de bir bütçe ayrılmadı.

 

‘SEL FELAKETİ’

 

Koronavirüs salgını yanı sıra doğal afetlerin de yaşandığı 2020 yılında arazileri sel vurdu. Haziran ayında Vezirköprü’de etkili olan sağanak yağmur sonucu dere ve çaylarda taşkınlar meydana geldi. Çal Mahallesi Kayalı mevkiinde ekili 500 dönüm arazi selden zarar gördü.

 

‘TAŞHAN YENİDEN AÇILDI’

 

2014 yılında çıkan yangında kullanılamaz hale gelen tarihi Taşhan’ın restoresi tamamlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlanan Taşhan, Samsun Büyükşehir Belediyesinin işletmeciliğinde tekrar hizmete açıldı. 

 

‘BELEDİYEDE İCRA ŞOKU’

 

2020 yılında şok etkisi yaratan haberlerden biri de Vezirköprü Belediyesinde yaşanan icra konusu oldu. Alacaklı avukatları icra memurları ile birlikte belediye binasına gelerek haciz işlemi başlattı. İcra takibinin kamulaştırmada belediyenin alacaklılara ödeme yapmamasından kaynaklı olduğu ortaya çıktı.

 

‘TEŞVİKTEN YARARLANACAK’

 

‘Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’ değiştirildi. 53 ilde bir alt bölgedeki teşviklerden yararlanacak ilçeler tek tek belirlendi. Vezirköprü’nün de içinde bulunduğu karar değişikliği ile 8 ilçe teşviklerden yararlanacak ilçeler arasına girdi.

 

‘KÖPRÜ ÇÖKTÜ’

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen ve yüklenici firma tarafından Vezirköprü’de yapımı devam eden köprü çöktü. Çal Mahallesinde yaşanan olayda betonu atıldıktan sonra çöken köprü ilçede büyük tepkilere neden oldu.

 

‘HUZUREVİ İNŞAATI BAŞLADI’

 

Vezirköprü’de yapımı yılan hikayesine dönen Huzurevinin inşaatı yeniden başladı. Dönemin Kaymakamı Ozan Balcı’nın girişimleri ile Vezirköprü’de yıllar önce başlatılan Huzurevi inşaatı çürümeye terk edilmişti. Devlet vatandaş işbirliğini en iyi şekilde yürüten Vezirköprü eski Kaymakamı şimdiki Tokat İl Valisi Ozan Balcı, Huzurevi için hayırsever iş adamı Kemal Kayalıoğlu’ndan arsa bağışında bulunmasını sağlamıştı. Bir diğer hayırsever iş adamı Şükrü Özdemir’in (Şükrü Kalfa) bir miktar bağışı işe su basmanı atılmıştı.

 

Devlet vatandaş işbirliğinin yeniden gündeme geldiği inşaat için bu sefer hayırsever teyze Naile Eser’in yardımlarıyla inşaat canlandı.

 

‘HASTANE HİZMETE GİRDİ’

 

Sağlık Bakanlığınca yapımı 7 yılda tamamlanan 200 yataklı Vezirköprü Devlet Hastanesi hizmete girdi. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’ın katılımıyla gerçekleşen açılış ile hastane yeni binasında hizmet vermeye başladı.

 

‘ESENTEPE KAVŞAĞINA SİNYALİZASYON YAPILDI’

 

Ölümlü kazalara neden olan kavşaklardan biri olan Esentepe Mahallesi Tır Garajı Kavşağına sinyalizasyon yapıldı. Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından çalışması tamamlanan kavşak, eylemlere de sahne olmuştu..
Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: 2020, YILI, BÖYLE, GEÇTİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
2020 YILI BÖYLE GEÇTİ
Yorumlar
Haber Yazılımı